Gebeliğe Karar Vermek

Gebeliğe Karar verdiniz..

Artık gebe kalmaya karar verdiniz ve yakın dönem planlarınız içerisinde bir çocuk sahibi olmak da var. Ama acaba gebe kalmadan önce yapılması gereken şeyler nelerdir? Gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu onu önceden tasarlamaktır. Konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunuzda hem gebe kalma olasılığınızı arttırabilirsiniz, hem de gebeliğinizin normal, bebeğinizin sağlıklı olma şansı yükselir. Planladığınız zamandan 3 ay öncesini öngörmek idealdir. Çünkü gebe kaldığınızı bilmediğiniz ilk haftalar, bebeğinizin gelişiminin en kolay etkileneceği dönemdir.

        Gebelik kadın vücuduna hiç alışık olmadığı bir yük getiren bir süreçtir. Ayrıca sağlıklı bir bebek için annenin de tam anlamıyla sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin gebe kalmadan hemen önceki dönemde bir doğum doktoruna başvurması (prekonsepsiyonel vizit) sorunsuz bir gebelik için gereklidir.

        Gebelik öncesi değerlendirmede;

Anne ve baba adayının ailelerinde genetik geçiş gösterebilecek bir hastalığın var olup olmadığı sorgulanır.
Anne adayının sistemik muayenesi yapılarak gizli ve açıkta olan herhangi bir hastalığı araştırılır. Herhangi bir sorun saptandığında ilgili uzman doktora konsülte edilir.
Jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile üreme organları incelenir. Pap – smear testi uygulanır.
Anne adayında olabilecek kalp, şeker, karaciğer, böbrek hastalıklarının araştırması yapılır.
Kullanmakta olduğunuz ilaçların gebeliğe uygunluğu gözden geçirilir.
Genel olarak gebe kalmadan önceki dönemde yaşantınızda bazı değişiklikler yapılması vücudunuzu gebeliğe hazırlamak açısından gereklidir.
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
%d blogcu bunu beğendi: