Gebeliğin Evreleri 3

Gebelik Tanısı ve Belirtileri

Bir gebeliğin ilk belirtileri, şüpheli ve kesin belirtiler olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir.

Şüpheli belirtiler;

Adet kanamasının gecikmesi,
Yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma,
Bulantı ve bazen de kusma,
Sık sık idrar yapma,
Tat almada değişiklik ve ağızda metalik tat, aşerme
Vajinal akıntıda artma
Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucu renginin koyulaşması.

Bu belirtiler, gebelik oluştuğu andan itibaren vücudunuzda salgılanmaya başlanan gebelik hormonu (b-HCG), ve progesteron hormonunun etkileridir. Özellikle vücudunuza yabancı olan gebelik hormonu gebeliğin ilerleyen günlerinde arttıkça, vücudunuz buna uyum sağlamaya çalışır. Bir ilacı almaya başladığınızda nasıl yan etki olarak bulantı ve kusmalar görülebiliyorsa, vücudunuzda artan gebelik hormonuna karşı da benzeri tepkiler görülebilir.

Gebeliğin en önemli ve en erken bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Diğer yandan gebe olduğunuz ne kadar erken öğrenilirse, gebelik ile ilgili bakıma o kadar erken başlanabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmalıdır.

  Gebeliği kesin olarak saptayabilmek için, iki kesin belirtiden birinin görülmesi gerekir.

1) Kanda gebelik hormonunun saptanması (kanda yapılan gebelik testi)

2) Ultrason ile normal yerleşimli (rahim içinde) bir gebelik kesesinin gözlenmesi

Gebelikte Ultrason

    Vücut organları ve sistemlerini görüntüleme yöntemlerinden birisi olan ultrason özellikle gebelikte oldukça sık kullanılmaktadır. Vücuda insan kulağının duyabileceği sınırların çok ötesinde ses dalgaları gönderilir, sonrasında bu ses dalgalarının vücuttan gelen yansımaları toplanır ve bilgisayar teknolojisi ile bir görüntü halinde ekrana yansıtılır.

    Röntgen ışınlarından farklı olarak vücuda ses dalgaları gönderildiği için zararlı etki söz konusu değildir. Özellikle gebelikte bebek üzerinde zararlı etkisinin olmadığı ispatlanmıştır.

Abdominal – Pelvik Ultrasonografi: Karın bölgesinden bakılan ultrason

Vajinal Ultrasonografi: Vajinaya uygulanan bir prob yardımıyla yapılan ultrason

Renkli Doppler Ultrason: Damarsal yapıların, kan dolaşımının incelenmesini sağlayan özel ultrason yöntemi

Ultrason yapılmadan önce özellikle ilk 3 ayda annenin idrar torbasının dolu olması önerilmektedir. Bu şekilde çok küçük yapılar halinde olan anne rahmi ve içindeki bebek rahatlıkla seçilebilmektedir. İlk 3 aydan sonra bebek büyüdüğü için böyle bir zorunluluk yoktur. Vajinal ultrasonografi sırasında da mesanenin dolu olması gerekmemektedir.

    İşleme başlamadan önce karnınıza, ultrasonik dalgaların vücudunuza daha iyi geçebilmesine olanak sağlayan bir jel uygulanır. Daha sonra bebeğinizin ultrasonografik muayenesine geçilir.

 Gebelikte ultrasonografik değerlendirmede esas olarak

gebeliğin yerleşim yeri (rahim içinde mi, dış gebelik mi?)
bebek sayısı
bebeğin canlı olup olmadığı
gebelik yaşı
bebeğinizin büyüme ve gelişiminin takip edilmesi
plasenta ve amniyotik sıvının durumu
gebeliğinizin haftasına göre bebeğinizin gelişmekte olan organlarının durumu
özellikle bazı kromozom anomalilerinde gözlenen işaretler incelenir.

Bu incelemenin sonrasında doktorunuz tarafından ultrason raporu ve ultrasonografik muayeneden elde edilen fotoğraflar size verilir.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
%d blogcu bunu beğendi: